Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou

Mobilní rozhlas

Mobilní rozhlas

Rozhlas pro zasílání krizových zpráv

Kontakty

Obec Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou č.p. 57
788 11 Loučná nad Desnou


ID datové schránky: jptasa6
Telefon: 583 235 222
E-mail:
podatelna@loucna-nad-desnou.cz

Bankovní spojení:
5820841/0100

: 00302953
DIČ: CZ00302953


Další kontaktní informace


Mapa

Úřední hodiny

Pondělí
8:00 – 11:00
12:00 - 17:00

Úterý
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Středa
8:00 – 11:00
12:00 – 17:00

Čtvrtek
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Pátek
dle dohody s konkrétním zaměstnancem

Lékárna v budově Obecního úřadu

Pondělí – Pátek
18:00 – 18:30 hod.
tel. 583 214 877

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

MUDr. Jan Borek
Loučná nad Desnou 60, 788 11
tel. 583 235 153
web www.ambulance-borek.cz
Ordinační hodiny
Po 7:00 – 11:30 hodin
Út 12:00 – 15:00 hodin
St 7:00 – 11:30 hodin
Čt 12:00 – 15:00 hodin
Pá 7:00 – 11:30 hodin

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

MUDr. Bc. Katarina Berková
Lázeňská 239
788 15 Velké Losiny
tel. +420 731 811 900
email: pediatrlosiny@seznam.cz
Ordinační hodiny
Po 13.00 – 15.00 hodin
Út 08.00 – 10.00 hodin
St 13.00 - 14.00 hodin
Čt 08.00 - 10.00 hodin
Pá 08.00 - 10.00 hodin

Pošta Partner Loučná nad Desnou

Pondělí
8:00 - 11:00 hodin
13:00 - 17:00 hodin
Úterý – Pátek
8:00 – 11:00 hodin
13:00 – 16:00 hodin
tel. 583 235 221

Horská služba

Červenohorské sedlo
Kouty nad Desnou

NON-STOP SOS +420 1210

Dnes je 27. 11. 2021
a svátek má Xenie

Počasí v Loučné
Počasí Loučná nad Desnou - Slunečno.cz

Lidi z hor zachrání řemesla

MF DNES - diskuse a anketa

DNES   9.2.2011

Lidi z hor zachrání řemesla a služby, žádné velké továrny          

Jeseníky představují zvláštnost: práce tam není a nedá se za ní dojíždět. Mohly by vydělávat na turistice, ale živí se průmyslem. Oblast prý nevyléčí velký investor. Po jeho krachu by se vše vrátilo zpět. Budoucnost je v řemeslech a službách. 

OLOMOUCKÝ KRAJ  - Jeseník představuje zvláštnost v rámci celé republiky. Východisko z nouze nevidí odborníci v lákání velkých investorů, kteří by zaměstnali stovky lidí. Jejich případný krach by oblast zase uvrhl do těžkých časů. Oblast má prý šanci v zaměření na služby, řemesla a drobné podnikání.

Olomoucký kraj teď hledá odpověď na otázku, proč region společně s Vysočinou dosahuje v Česku nejvyššího rozdílu mezi prosincovou a červnovou mírou nezaměstnanosti. Důvodů je, zdá se, víc. Jednak velikost okresu, kde i malý počet uchazečů ve statistikách pohne o několik procentních bodů s mírou nezaměstnanosti.

„Druhá věc je, že je to okres horského typu, kde velkou roli hrají klimatické a geografické podmínky,“ vypočítával analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník. „Navíc jde o poměrně izolovanou oblast. Lidé nemají kam jezdit za prací,“ dodal Mikšaník.

Specifický je i vojenský újezd Libavá, kde je nyní nejvyšší míra nezaměstnanosti na Olomoucku. Ale oproti Jesenickým mají jeho obyvatelé možnost najít si zaměstnání na Olomoucku či Přerovsku. Další z „krizových“ oblastí, Hanušovicko, má některé společné rysy s Jesenickem. „Velkou roli hraje  jeho horský charakter a zánik tradičních výrob, jako je sklářství, textilnictví, výroba přízí nebo extenzivní zemědělství,“ dodal Mikšaník. I na Jesenicku v devadesátých letech zanikly státní statky či rudné doly a zbyla poměrně velká skupina lidí s nevyhovujícím vzděláním a profesí.

Lékem by mohl být turistický ruch. Ale návštěvníci jsou stále náročnější. Jen procházky v přírodě už nestačí. „Je fajn, že do hor jezdí lidé s batůžky, kteří si přivezou i svačinu, ale pak jsou turisté, kteří si chtějí dopřát a mít za své peníze servis na úrovni,“ míní šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář s tím, že na Jesenicku paradoxně tvoří největší část hrubého domácího produktu stále průmyslové podniky. Pomoci přilákat návštěvníky může širší nabídka. „Třeba wellness a další aktivity, aby v zimě, když přijde obleva, nesbalili lyže a neodjeli. Když budou mít alternativu, zůstanou,“ tvrdí Minář.

 

Někteří starostové se prý „nenaučili násobilku“

Pomoc by mohl také plánovaný navigační systém. Ten by po vzoru západních horských vesnic u vjezdu do každé obce nabídl na přehledné tabuli možnosti místních služeb a ubytování. „Aby se turista hned mohl podívat na mapu, kde se lze ubytovat, najíst či nakoupit,“ podotkl Minář.

Dobré služby lákající turisty obvykle znamenají přínos i pro obec a její pokladnu. „Tato násobilka ale ještě lidem v čele některých obcí nedošla. Podnikatelé jsou jim užiteční jen, když od nich potřebují peníze či dar na nějakou akci. Ale když oni chtějí něco od obce, je to problém,“ poznamenal Minář.

 

Na Jesenicku se snaží postarat sami o sebe

Lidé na Jesenicku se prý díky zkušenostem z historie naučili starat sami o sebe. A proto možná tamní podnikatelé tak často jako v jiných koutech kraje nečerpají některé z dotací. Pro řadu z nich je složité, aby nejprve z vlastních peněz uskutečnili celou akci spolufinancovanou z evropských zdrojů a poté čekali, až se jim peníze za několik měsíců po „administrování“ vrátí. „Jsou poučení vývojem, že nejlepší pomocnou ruku najdou na konci vlastního ramene. Ten region je tvrdý, ale lidé houževnatí a darované peníze jsou pro ně někdy hodně drahé,“ uzavřel Minář.

Jesenicko společně s oblastmi Hanušovic nebo Libavé patří k podobně postiženým oblastem. Nejrůznější instituce se spojili – a hledají, jak ze začarovaného kruhu. 

Hejtmanství to zkouší přes techniku 

Olomoucké hejtmanství sestavilo i plán připravovaných aktivit, které by měly pomoci srazit počty lidí bez zaměstnání směrem dolů. Zvažuje také možnost investičních pobídek – pomáhat by obcím pokládat inženýrské sítě v případných průmyslových zónách.

Jedním z nich je chystaná kampaň na popularizaci technických studijních oborů. Chystá se portál, na kterém budou veškeré dostupné údaje. „Cílem bude mimo jiné poskytnout informace o budoucnosti oborů a šancích na uplatnění v praxi,“ uvedl mluvčí hejtmanství Ivo HegerAnketa – Co by pomohlo Jeseníkům?

 

Jan Jedlička

ředitel nemocnice, Jeseník

Oblast potřebuje peníze. Nejdůležitější je podpořit aktivity obyvatel. Motivovat investory, aby v regionu vytvářeli pracovní příležitosti a aby měli důvod v této oblasti podnikat. Důležitý je příliv peněz. Statistiky regionu jsou naprosto katastrofální jak v ohledu na vzdělání, tak v nezaměstnanosti, a to je to nejdůležitější, co by se mělo změnit.

 

Václav Pták

Ředitel Jesenické rozvojové

Rušení úřadů vše zhorší. Problém poslední doby je rušení státních úřadů v regionu. Lidé za vyřizováním budou muset jezdit kilometry daleko, což v postiženém regionu zrovna žití neulehčí. Obyvatelům stát vysílá jasný signál znepokojení. Kraj by měl podpořit zachování úřadů, které mají být v této lokalitě zrušeny a přesunuty nejblíže do Šumperka.

 

Viktor Šebesta

Spolumajitel reklamní agentury, Šumperk

Cenu má jen turistika. Jesenicko je stabilní pouze v prostředí pro turistický ruch. Ten zaslouží podporu. Nepomůže ani polovina rozpočtu pro celou republiku, pokud kromě sjezdovek nebudou další atrakce a další aktivní využití této lokality. Jen sjezdovky a túry nestačí, co dál, lidé potřebují rozmanitost v aktivitách a možnostech.

 

Zdeněk Zerzáň

Odborník na cestovní ruch, Šumperk

Průmysl tu neuspěje. Jesenicko je jednoznačně stvořené pro cestovní ruch, žádnému průmyslu se v tomto regionu ani dařit nemůže a podle mého by tam ani průmysl neuspěl, a tak by celá aktivita měla směřovat k podpoře celoročních aktivit a atrakcí a soustředit se na propagaci regionu jako vhodného místa pro turismus.

 

Tomáš Sýkora

Předseda Hospodářské komory Olomouc

Zmírněte kraji daně. V celém Olomouckém kraji by měly být sníženy daně o 50 procent. Malí a střední podnikatelé by měli být osvobozeni od daní úplně. Podnikatelé, kteří by sem chtěli přemístit výrobu, by měli podmínku zaměstnat minimálně 20 zaměstnanců a zůstat v oblasti 5 let. Pokud by to nesplnili, museli by daně doplatit zpětně.

 

                                                                                                                                 Jitka Janečková

Zveřejněno: 9. 2. 2011

Jste zde: Loučná nad Desnou  >  Obecní úřad  >  Co se psalo o regionu  >  Lidi z hor zachrání řemesla

Zpět nahoru