Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou

Mobilní rozhlas

Mobilní rozhlas

Rozhlas pro zasílání krizových zpráv

Kontakty

Obec Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou č.p. 57
788 11 Loučná nad Desnou


ID datové schránky: jptasa6
Telefon: 583 235 222
E-mail:
podatelna@loucna-nad-desnou.cz

Bankovní spojení:
5820841/0100

: 00302953
DIČ: CZ00302953


Další kontaktní informace


Mapa

Úřední hodiny

Pondělí
8:00 – 11:00
12:00 - 17:00

Úterý
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Středa
8:00 – 11:00
12:00 – 17:00

Čtvrtek
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Pátek
dle dohody s konkrétním zaměstnancem

Lékárna v budově Obecního úřadu

Pondělí – Pátek
18:00 – 18:30 hod.
tel. 583 214 877

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

MUDr. Jan Borek
Loučná nad Desnou 60, 788 11
tel. 583 235 153
web www.ambulance-borek.cz
Ordinační hodiny
Po 7:00 – 11:30 hodin
Út 12:00 – 15:00 hodin
St 7:00 – 11:30 hodin
Čt 12:00 – 15:00 hodin
Pá 7:00 – 11:30 hodin

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

MUDr. Bc. Katarina Berková
Lázeňská 239
788 15 Velké Losiny
tel. +420 731 811 900
email: pediatrlosiny@seznam.cz
Ordinační hodiny
Po 13.00 – 15.00 hodin
Út 08.00 – 10.00 hodin
St 13.00 - 14.00 hodin
Čt 08.00 - 10.00 hodin
Pá 08.00 - 10.00 hodin

Pošta Partner Loučná nad Desnou

Pondělí
8:00 - 11:00 hodin
13:00 - 17:00 hodin
Úterý – Pátek
8:00 – 11:00 hodin
13:00 – 16:00 hodin
tel. 583 235 221

Horská služba

Červenohorské sedlo
Kouty nad Desnou

NON-STOP SOS +420 1210

Dnes je 27. 11. 2021
a svátek má Xenie

Počasí v Loučné
Počasí Loučná nad Desnou - Slunečno.cz

Pradědovy večerníčky

 Návrat na předchozí

Návrat do všech kategorií dokumentů

MF Dnes (Střední Morava) 26.2.2011                                           

Jeseníky dostaly Pradědovy večerníčky                                                             

JESENÍKY.

Třináct dílů – třináct pohádkových příběhů, ve kterých ožívají Jeseníky. To je nový večerníčkový seriál Pavla Linharta. Venušánkovy příhody ze Země děda Praděda, který včera mohli zájemci poprvé spatřit v předpremiéře v jesenickém kině Pohoda. Představí se v něm plejáda známých herců jako Jan Kačer, Miroslav Táborský, Martin Dejdar, Vojta Kotek či Ivana Chýlková.

Příběhy, při kterých se tvůrci inspirovali knihou šumperského spisovatele a básníka Miroslava Kubíčka Jesenické pohádky a pověsti, mají i průvodce – skřítka Venušánka, který dokáže přivolat vládce jesenických hor. Nový večerníček se také dočká uvedení v televizi. „Příští týden mám domluvenou schůzku s ředitelem České televize Jiřím Janečkem. Po ní budeme mít jasněji,“ potvrdil místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Režisér Pavel Linhart si při přípravě večerníčkového seriálu střihl také roli scénáristy či kameramana. „Nabízím příběhy z moravských hor, z nichž většina je na motivy pohádek a pověstí Miroslava Kubíčka plných tajemství a mýtů. Byla to pro mě velká výzva přepracovat je do filmové podoby. Teď jen aby se Venušánkovy příběhy líbily dětem,“ uvedl režisér. Teprve ohlasy dětí podle něj budou tím správným signálem, zda se večerníčky podařily. Pobavit děti ale není hlavním cílem seriálu, autor má i další ambice. „Chci také představit zábavnou formou Jeseníky, takže to bude i jakási reklama. Věřím, že místa, která děti uvidí, budou chtít také navštívit a seriál tak bude motivovat k výletům do Jeseníků i rodiče,“ je přesvědčený Linhart.

Pohádky začal točit na podzim roku 2008. Několikrát se zdálo, že seriál nedokončí, nebyly peníze. „Špatné to bylo zejména po vypuknutí krize,“ uvedl Lubomír Žmolík, šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka, které si seriál objednalo. Nakonec Jeseničtí peníze sehnali a seriál je celý.

Celkové náklady za třináctidílný cyklus večerníčkových pohádek z Jeseníků se nakonec dostaly přes sedm milionů korun, z toho pět a půl milionu zaplatila jedna významná jesenická firma a 1.5 milionu Olomoucký kraj. Jenže večerníčky nabraly další zpoždění – kvůli vážné nemoci Pavla Linharta. Teprve teď je seriál kompletní.

Tomu, že jde o napodobeninu Krkonošských pohádek se režisér brání. „Srovnání se ale samozřejmě nabízí. Jednou obdobou jsou postavy vládců hor. Praděd, stejně jako Krakonoš, se objeví ve chvíli, kdy se děje bezpráví,“ přiznává Linhart. Na rozdíl od filmového Krakonoše se však neobjevuje se sukovicí, v dlouhém plášti a v klobouku. Do děje vstupuje jen jeho hlava a hlas. Postavu Praděda ztvárnil herec a režisér Jan Kačer.

„Jsem moc rád, že jsem se mohl na filmových pohádkách z Jeseníků podílet. Je v nich cit a srdce. Taky ukazují Jeseníky v plné kráse. Ty příběhy si jistě najdou svého diváka,“ věří Kačer. Kromě vládce hor dominuje večerníčkům i jiná postava, která je zároveň vypravěčem i hlavní figurou  - jde o nesmrtelného, i když stárnoucího skřítka Venušánka, který pomáhá a v případě potřeby přivolává Praděda. Mladého Venušánka hraje Lucie Pechová, o stovky let staršího skřítka poté Nina Divišová.

„Pohyb staletími mi nedělá žádný problém. Hlavní je, že jsem vždycky tam, kde mě lidé v Jeseníkách potřebují,“ uvedla představitelka mladého Venušánka Lucie Pechová, která se v průběhu natáčení provdala za Pavla Linharta. Prozradila, že svou roli dotáčela v sedmém měsíci těhotenství. „Vlastně jsme mladého Venušáka hráli dva,“ podotkla s úsměvem herečka.

Skřítek ale existuje pouze ve filmu. V Kubíčkových pohádkách se vůbec nevyskytuje. Ani Praděd nevystupuje v každé z Jesenických pohádek jako ochránce lidí, kterým někdo ubližuje. „Já jsem poskytl látku. Není až tak podstatné, že scénář se dost liší od předlohy. Ve večerníčcích pana Linharta mají ty změny svou logiku,“ sdělil Kubíček.

 

Na premiéru do Pohody dorazila i slavná císařovna Sissi

                 Dokonce slavná císařovna Sissi přišla na předpremiéru večerníčkových pohádek z Jeseníků nazvaných Venušánkovy příběhy ze Země děda Praděda. Nešlo však o skutečnou šlechtičnu, ale představitelku jedné z hlavních rolí v pohádce O císařovně, velkém hladu a pyšném vozkovi.

Ženu rakousko – uherského císaře, která se prochází po Jeseníkách, hraje Veronika Pompeová – rodačka z Jeseníků. Přišla v civilním oblečení. „Musím upozornit, že nejsem herečka,“ řekla před promítáním Pompeová, která patří k nejkrásnějším ženám v České republice. Je totiž držitelkou titulu vicemiss České republiky 2007.

Režisér Pavel Linhart přizval na práci více lidí z Jesenicka. A nešlo jen o epizodní roličky. Třeba o zvučení celého seriálu se staral jesenický zvukař Petr Neubauer. Příležitost dostali také členové historické Zlatohorské gardy ze Zlatých Hor nebo Pěvecký sbor Anny Beťákové. „Obdivuji nadšení místních lidí, kteří své role dokázali i přes časové zaneprázdnění zvládnout,“ zhodnotil spolupráci režisér večerníčků Pavel Linhart.

 

Filmová verze je jiná než kniha, ale povedená

                Jaký je to pocit vidět své Jesenické pohádky a pověsti přepracované do filmové podoby? Šumperský spisovatel a básník Miroslav Kubíček tento pocit včera při předpremiéře v jesenickém kině Pohoda zažil. I když se scénář od literární předlohy výrazně liší, spisovatel byl s večerníčkovým seriálem  Venušánkovy příběhy ze Země děda Praděda spokojený. „Jsem mile překvapený. Myslím, že se to povedlo. Teď jde jen o to, aby jesenické seriály příznivě přijaly děti,“ uvedl Kubíček.

Svou první knížku jesenických pohádek vydal v roce 1992. „Já jsem za bývalého režimu nesměl z politických důvodů dvacet let publikovat, takže jsem se na to moc těšil. Knížka měla velký úspěch u čtenářů, takže z tohoto ohledu musím být spokojený,“ svěřil se spisovatel.

Obratem však říká: „Brzy jsem k ní získal poměrně kritický vztah. Už bych ji napsal úplně jinak. Jenže jak se říká, po bitvě je každý generál, zvlášť po té vlastní.“ Před pěti lety se dočkal zvukové verze na CD, kterou stejně jako filmové pohádky režíroval Pavel Linhart. Na třech kompaktních discích vypráví Jesenické pohádky a pověsti Jiřina Bohdalová, Jan Kačer, Martin Dejdar a další hvězdy. Teď přišla verze filmová – také plná hvězd. „Není mnoho autorů, kteří se mohou pochlubit tím, že jejich pohádky mají jak zvukovou, tak filmovou podobu,“ těší se Kubíček. V psaní regionálních pohádek a pověstí pokračuje. Před dvěma lety napsal úspěšnou knihu Pradědovy pohádky aneb Pohádkový cestopis do Jeseníků. Dokončil také pohádky z Rychlebských hor, které čekají na vydavatele.

V pohádkách si zahraje plejáda hvězd, role dostali i místní

Víte, jak vznikla nejvyšší hora Jeseníků Praděd? Podle pohádkových večerníčků ze Země děda Praděda se vládce hor rozzlobil a mocně zafoukal, až jeho dech zvedl celý horský masiv. Předtím ale zavřel do jeskyně pastevce omámeného mamonem, aby se vzpamatoval ze své chtivosti. Jindy zase zachraňuje Praděd s Venušánkem dívky odsouzené na losinském panství za čarodějnictví.

Jesenické pohádky, ve kterých si zahrála kromě známých herců také řada místních lidí, odpoví i na další otázky. A hlavně přinesou řadu zajímavostí přímo z regionu.

Jeden z večerníčků například povypráví, jak vznikla hora Vozka. „Je to pyšný vozka, který měl na hladovějící Jesenicko přivézt povozem chleba z druhé strany hor. Kvůli své pýše a nadutosti však nakonec skončil jako kámen,“ píše se v knize.

Víla Jesenka se zase rozhodne opustit milovaného myslivce Jakuba, aby mohla být opět vílou a mohla tančit.

Venušánek dokonce pomůže zabránit loupeži, jindy pomůže severským skřítkům Trolům, kteří se s bludnými kameny dostali ze Švédska na Jesenicko, když utíkali před zlou čarodějnicí.

Jesenický skřítek také poradil budoucímu slavnému léčiteli Vincenzi Priessnitzovi, jak se má vyléčit, a ten potom s vodou jako lékem dokázal skutečné zázraky. Seriál vrcholí příběhem o lásce vodníka Milouše z údolí řeky Bílé Opavy a polské vodnice Matyldy z Otmuchowského jezera.

A kdo si ve večerníčcích zahrál? Role horských obrů si střihli například místostarosta Jeseníku Petr Procházka či starosta Lipové-lázní a šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík. „Byla to pro mě první – a asi taky poslední herecká zkušenost,“ řekl Žmolík.

Krále Trolů si zahrál bývalý českoveský starosta Jindřich Jermář. Jenže ve finální podobě se už neobjevil.

„Měl jsem tam takový jeden štěk, tak jsem se díval, jestli se ve večerníčku objevím. Bohužel režisér mě vystřihl, takže slavný už asi nikdy nebudu,“ směje se Jermář.

Ve večerníčkovém seriálu si vedle Ivana Kačera v roli bájného Praděda a Niny Divíškové či Lucie Pechové představujících Venušánka staršího a mladšího zahrají například Eva Holubová, Bohumil Klepl, Miroslav Táborský nebo Pavel Kříž.

„Je to okruh skvělých herců, se kterými často spolupracuji. Jsou to profesionálové s ohromným srdcem a všichni Jesenicku velice fandí,“ sdělil režisér pohádkových večerníčků ze Země děda Praděda Pavel Linhart.

 

Zveřejněno: 26. 2. 2011

Jste zde: Loučná nad Desnou  >  Obecní úřad  >  Co se psalo o regionu  >  Pradědovy večerníčky

Zpět nahoru