Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou

Na radnicích Šumperska zavlají moravské zemské vlajky

Neziskové občanské sdružení Moravská národní obec (dále jen MNO) organizuje letos již druhý ročník nepolitické výzvy, která nese název „Za vyvěšení moravské zemské vlajky“.

Týden 24.5.2011

Na radnicích Šumperska zavlají moravské zemské vlajky

Neziskové občanské sdružení Moravská národní obec (dále jen MNO) organizuje letos již druhý ročník nepolitické výzvy, která nese název „Za vyvěšení moravské zemské vlajky“. Celá tato akce má u veřejnosti vzbudit zájem o poznání naší Moravy, její bohaté historie víc než tisíciletých tradic, nezaměnitelné kultury, historických památek a přírodních krás, na které můžeme být právem hrdí.
V loňském roce se do této iniciativy zapojilo na území celé Moravy 75 měst a obcí. S potěšením můžeme říct, že letošní druhý ročník je ještě úspěšnější. Doposud se (k 17.5.2011) do této iniciativy zapojilo 107 radnic, které si především v státní svátek 5.července připomenou vyvěšením moravské zemské vlajky den moravských duchovních patronů sv. Konstantina (Cyrila) a Metoděje.
Mnoho měst a obcí vyvěsí žluto – červenou vlajku obohacenou o zemský znak také 1.října, kdy si připomínáme výročí zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského římským králem nebo také 28.října, kdy vzpomeneme významnou osobnost našich dějin velkomoravského panovníka sv. Rastislava.
Moravská zemská vlajka postupně vchází do povědomí občanů a díky tomu je také často využívána při městských a obecních slavnostech, kulturních i sportovních akcích a podobně.
Některá města a obce dokonce na popud MNO ve státní svátek 5.července zpřístupní pro veřejnost zdarma, nebo za zvýhodněné vstupné místní pamětihodnosti, muzea, galerie, výstavy či expozice.
Například nedaleké město Uničov umožní návštěvníkům v tento den prohlédnout si veškerá městská muzea zdarma. Právě muzea a galerie mohou napomoci k poznávání jednak daného regionu a posléze také minulosti i současnosti celé Moravy.
Také na Šumpersku vzvudila tato občanská iniciativa velký zájem obyvatel, a možná právě proto se dočkala podpory ze strany mnoha městských a obecních samospráv. Jako první se v tomto regionu zapojila do druhého ročníku této výzvy obec Libina. Pan starosta Mgr. Ing. Tomáš Kobza a radní této rozlehlé obce projevili při jednání velké pochopení a na svém zasedání celou iniciativu schválením podpořili. Postupně se začaly přidávat na Šumpersku další radnice v pořadí: Úsov, Oskava, Rohle, Klopina, Kamenná, Brníčko, Police, Lesnice, Dlouhomilov, Kosov nebo také město proslulé výrobou olomouckých tvarůžků, Loštice. Důležitou skutečností je, že tuto aktivitu MNO podpořilo také přirozené centrum celé severozápadní Moravy, město Šumperk. Pan starosta Mgr. Zdeněk Brož se při jednání s aktivisty této iniciativy vyjádřil, že vyvěšování zemských vlajek je ve vyspělé Evropě naprostou samozřejmostí. Dále prohlásil, že není žádný důvod, proč nevyvěsit moravskou zemskou vlajku i na radnici v Šumperku. Pan starosta přednesl tuto nepolitickou výzvu na zasedání rady města a radní jí bez problémů schválili.
Počet radnic, které se do této iniciativy MNO zapojí, zřejmě není konečný, protože na mnoha radnicích doposud probíhá jednání a další budouteprve osloveny.
Naše poděkování patří všem představitelům samospráv měst a obcí, které tuto občanskou iniciativu schválili, nebo se chystají ji podpořit.
Věříme, že tato naše občanská aktivita přispěje ke zvýšení obecného povědomí o historickém odkazu minulých generací. Vždyť úcta a hrdost k hodnotám, které vytvořily generace před námi, patří k základním principům slušné a vyspělé společnosti. Krásně to vyjádřil hlavní koordinátor této iniciativy, pan Vladimír Novotný, který prohlásil: „Vždyť žijeme na Moravě – žijeme. Jsme Moraváci – jsme. Tak proč si tu naši vlajku nevyvěsit?“
Pokud chcete, aby i na Vaší radnici zavlála moravská zemská vlajka, neváhejte nás kontaktovat. Informace naleznete na internetových stránkách MNO: http.//zamoravu.eu./
Stanislav Blažek – předseda Místního sdružení MNO – Haná
 

Zveřejněno: 24. 5. 2011

Jste zde: Loučná nad Desnou  >  Obecní úřad  >  Co se psalo o regionu  >  Na radnicích Šumperska zavlají moravské zemské vlajky

Zpět nahoru